WWW.BAROKULU.forumotion.com

Sitemize hoşgeldiniz umarız size faydalı oluruz..

BAR KÜLTÜRÜ,ALKOLLÜ İCECEK VE KOKTEYL SİTESİ

SİTEMİZDEN FAYDALANABİLMEK İÇİN ÜYELİK GEREKLİDİR & SİTEMİZE YARDIMCI ARKADAŞLAR MODERATORLAR ARIYORUZ
CANARY ISLAND

  ŞARAP VE MÜZİK

  Paylaş
  avatar
  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 408
  Points : 1875
  Reputation : 2
  Kayıt tarihi : 08/04/09

  yeni ŞARAP VE MÜZİK

  Mesaj tarafından Admin Bir Çarş. Ara. 08, 2010 10:35 pm

  Şarabın tadı müziğe göre değişiyor


  Şarap içerken dinlenen müzik türünün, şarabın tadının farklı şekilde algılanmasına yol açtığı ortaya çıktı. Uzmanlar, bazı şarap türlerine uygun müzikleri sıraladı.

  İskoçya’daki Heriot Watt Üniversitesi’nden Profesör Adrian North, 250 kişiye şarap içirirken bir yandan da farklı müzik türleri dinletti. Denekler, bir şarabı Çaykovski eşliğinde dinlediklerinde “rafine ve hafif” olarak tanımlardan, Depeche Mode dinlerken içince aynı şaraptan “keskin ve canlandırıcı” bir tat aldıklarını söyledi.

  Müzik türü değiştikçe, aynı şarap “güçlü ve ağır”dan “yumuşak ve tatlı”ya kadar farklı şekillerde tanımlandı. Profesör North, klasik müziğin, ince zevk, kültür ve zenginlik çağrışımı yaptığını belirterek, “Arka planda klasik müzik çalarak, kötü bir şarabın iyi gibi gelmesini sağlayabilirsiniz” dedi.

  İŞTE ŞARAPLAR VE ŞARKILAR

  Profesör Adrian North bazı şarap türleriyle “iyi giden” şarkıları şöyle sıraladı:

  CABARNET SAUVIGNON: All Along the Watchtower”- Jimi Hendrix, “Honky Tonk Woman”- The Rolling Stones, “Live and Tel Die”- The Beatles, “Won’t Get Fooled Again”- The Who.

  CHARDONNAY: “Atomic” – Blondie, “Rock DJ”- Robbie Williams, “What’s Love Got to do With it”- Tina Turner, “Spinning Around”- Kylie Minogue.

  SYRAH: “Nessun Dorma”- Puccini’nin eseri, Luciano Pavarotti’nin yorumuyla, “Orinoco Flow”- Enya, “Chariots of Fire”- Vangelis, “Canon”- Johann Pachelbell.
  MERLOT: “Sitting On The Dock of The Bay”- Otis Redding, “Easy”- Lionel Ritchie, “Over The Rainbow” – Eva Cassidy, “Heartbeats”- Jose Gonzales.
  ALINTIDIR

   Forum Saati Cuma Kas. 16, 2018 7:42 pm