WWW.BAROKULU.forumotion.com

Sitemize hoşgeldiniz umarız size faydalı oluruz..

BAR KÜLTÜRÜ,ALKOLLÜ İCECEK VE KOKTEYL SİTESİ

SİTEMİZDEN FAYDALANABİLMEK İÇİN ÜYELİK GEREKLİDİR & SİTEMİZE YARDIMCI ARKADAŞLAR MODERATORLAR ARIYORUZ
CANARY ISLAND

  BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ? 1

  Paylaş
  avatar
  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 408
  Points : 1875
  Reputation : 2
  Kayıt tarihi : 08/04/09

  yeni BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ? 1

  Mesaj tarafından Admin Bir Perş. Ara. 09, 2010 12:47 am  ZENGİNLERİN HAVANA GEZİSİ
  Amerikanın ünlü içki yasağı döneminde, zenginler içki içebilmek için Havanaya giderken, usta barmenler de onları yalnız bırakmamış. Böylece Havana bir barlar cenneti olmuş. Barmenler burada Cantineros Club diye bir dernek kurmuşlar. Ve söylenir ki, bir cantinero en az 100 kokteyli ezbere bilirmiş.

  CUTTY SARK’IN HIZI
  Ünlü viski Cutty Sarkın adını veren Cutty Sark gemisi 1887 yılında 69 günde Avustrulya’dan İngiltereye gelmişti. Bu gemi döneminin en hızlı ve güvenilir yelkenlisi olarak tanınıyor.

  ANADOLU’DA KADINLAR
  Anadoluda günümüzden 4000 yıl önce kadınların, kendi işlerini kurarak ticari faaliyette bulundukları ve ticari hayatta etkin bir role sahip oldukları ortaya çıktı. Arkeolojik kazılarda bulunan çivi yazılı tabletlerden edinilen bilgilere göre, 100e yakın kadının ticari faaliyette bulundukları belirlendi. Bu kişilerin bir bölümünün bira ve şarap üretimi konusunda etkinlik gösterdiği belirtildi.


  ABD’NİN KAYITLI VİSKİSİ
  1860larda Amerika Birleşik Devletlerinde Federal Hükümet viski üreten kuruluşları vergiye bağlama planını yürürlüğe soktu. 1866’da Jack Daniel Distillery Amerikanın ilk kayıtlı damıtım tesisi olarak belgelendi.

  TARİHTE MARTİNİ
  En ünlü kokteyllerden Martini’yi ilk kez 1862’de San Francisco’da Profesör lakaplı Jerry Thomas adlı barmen, Martinez adlı müşterisi için hazırladı.

  OSMANLI’DA KAHVE
  Osmanlı Sarayında kahvenin önemli bir yeri vardı. Öyle ki sarayda kahveci başılık bir makam vardı.
  İLK FIÇININ TARİHÇESİ
  İlk fıçının tarihçesini biliyor muydunuz? Romalı tarihçi ihtiyar Plinynin kitaplarında, M.S. 1 yüzyılda da Alplerde yaşayan şarap yapımcılarının ürettikleri şarabı, tahta fıçılara nasıl doldurduklarını anlatılır. Almanyada Ortaçağdan itibaren yekpare ahşap fıçılarının yapımına başlandı. O yıllarda yapılan fıçılardan birinin bir milyon galon alabilecek hacme sahip olduğu rivayet edilir.


  KANYAK - KONYAK
  Ülkemizde 1931de yapımına başlanan kanyağa konyak adı verilmek istenmişti. Fransızlar bunu dava konusu yapınca, durum ****** e bildirilmiş. ******, bu içkiye, kanı yakar derecede özelliğe sahip olması nedeniyle, Kanyak (kan-yak) adını vermişti.

  ŞAMPANYANIN TARİHİ
  Gemileri suya indirirken kullanılan şampanya, aslında insan kanını temsil ediyor. Eskiden Vikingler ve bazı güney denizi kabileleri gemileri suya indirirken insanları kurban ederlermiş. Bu kurbanların ruhlarının gemiyi koruyacağına inanılırmış. Zamanla kan şarapla yer değiştirilmiş, günümüzde ise şampanya bu işlevi görüyor.


  ŞARAP ve ŞAMPANYA ŞIŞESİNDEKİ BOMBE
  Şarap şişesinin altındaki bombenin amacı şişenin yapısını güçlendirmek ve şaraptaki tortuları toplamak.

  ZİPPO
  Zippo adı 1932de bulundu. 30lu yılların yeniliklerinden olan Zipper fermuarlarından esinlenerek konan bu ad Ticaret Ruhu anlamına geliyordu.


  KAHVE KOKUSU
  Kimyacılar, kahve kokusunda 500 kadar birbirinden farklı madde saptamışlar.


  ŞARAP’IN DÜŞMANI YERFISTIĞI
  Şarap içerken yanında yenmeyecek bir çerez var. Yerfıstığı, Çünkü yerfıstığı şarabın aromasını bozuyor.


  EFSANEVİ KAHVE
  Dünyanın en efsanevi kahvesi Jamaika Blue Mountain. Bu kahve tesadüf eseri ortaya çıkmış. 1730da İngilizler Jamaikada kahve plantasyonları kurmuş. Ovalardaki kahve bahçelerini su basınca da, kahveler yüksek dağ yamaçlarına ekilmek zorunda kalmış. Burada ekilen kahvenin tadı bir başka güzellikte olmuştu.

  TAŞ KADEH
  İngilterede, eski Sakson soyluları önemli bir toplantı yapmadan önce ortada büyük bir taş kadehte bira dolaştırırlarmış.

  POMPEİ KENTİNDEKİ BARLAR
  Çok eskiden, Antikçağda, Vezüv Yanardağı nın patlamasıyla yok olan Pompei kentinin kalıntılarında 118 bara rastlandı.


  TARİH’TE İLK NARGİLE
  Tarihte ilk nargileler, Hindistanda narçil adı verilen bir cins büyük hindistancevizi oyularak hazırlanırdı.

  ADEM’ LE HAVVA ‘NIN RESMİ
  Bazı bira markaları Amerikan pazarına girmekte isimleri yüzünden zorlanıyor. Bunlardan biri de Forbidden Fruit, yani Yasak Meyve. Biranın etiketinde Ademle Havvanın temsili resmi bulunuyor. Tutucu Amerikalılar ahlak değerlerine karşı bulduklarından, bu markayı reddetmişler. Bir başka marka da Guillotine, yani Giyotin. Amerikan gümrük memurları bu ismi elektrikli sandalyeyi çağrıştırıyor diye kabul etmemiş.


  KAHVE İKRAMI
  Kral 16. Louis konuklarına kulpsuz, yarım küre şeklindeki fincanlarla kahve ikram ettirirmiş. Söylentiye göre, bu fincanlar Kraliçe Marie Antoinettein göğüsleri örnek alınarak hazırlanmış.


  TUZLU İÇEN SARHOŞLAR
  Eski çağlarda Myndus, bugünkü Gümüşlük (Bodrum), içki tüketimiyle ünlüydü. Antik kaynaklarda kent Tuzlu İçen Sarhoşlar olarak tanınıyor. Çünkü, bu kentte şarap, deniz suyuyla karıştırılarak içiliyordu.

  COCA-COLA MAHKEMELERİ
  Coca-Cola dünyanın en çok taklit edilen markalarından biri. Coca-Cola avukatları 1916 yılında 153 taklit isim saptamışlar. O dönemlerdeki Coca-Cola avukatı Harold Hirsch 1926’ya kadar ismi veya logoyu taklit ettiği gerekçesiyle 7 binden fazla firmanın ticari yaşamına mahkeme kararıyla son vermiş. Bu haftada ortalama bir firma demek


  KOKTEYL MANHATTAN
  Ünlü klasik kokteyllerden Manhattanın ilk yazılı tarifi 1882 yılına ait. Bu ünlü kokteylin tarifini ilk kez, barmen Harry Johnson Barmenin El Kitabı adlı kitabında yazmış.

  KIRAATHANE
  Kanuni Sultan Süleyman, halkın anlayacağı dilde, sosyal içerikli, tarih konularını işleyen ya da edebi değeri olan kitaplar yazdırıp, bunları kahvehanelerde okuturdu. Böylece, kahvehaneler kıraathane adını almıştı.


  İLK SİGARA PAKETİ
  Alttan itilerek açılan ilk sigara paketleri, 1952 Ağustosunda Güney Amerikadaki Rothmans tesislerinde üretildi. Jelatin ambalajlı ilk sigara paketlerinde ise, 1931 yılında Craven A firmasınca piyasaya sunuldu.

  DİŞ ÇÜRÜKLERINE ÇAY
  Yapraklarında yoğun miktarda flüor ve tanen içeren çay, diş çürüklerine karşı en etkili bitki. XVI. Lui nin özel doktoru, kralın dişi ağrıdığında ona çay veriyordu.

  TARİHİ KONYAK
  Courvoisier Şatosunda bulunan en eski tarihli Konyak 1825 ürünü.


  SALGIN İLACI PİPO
  1347de Avrupayı Kara Humma salgını kasıp kavurmuştu. Bu salgından kurtulmak için pek çok çareye başvurdu insanlar. En çok tutulan korunma yöntemlerinden biri, tütün içmekti. Hollandada salgın-karşıtı pipolar üretildi. Çıkan duman virüs taşıyan sinekleri uzak tutuyordu ve insanlar böylece korunuyorlardı. Diğer bir yöntem ise yeni yapılmış çeliği, şarapta soğuttuktan sonra, bu şarabı içmekti.

  EN ÇOK İÇİLEN KOKTEYLLER
  Amerikada en çok içilen kokteyl Martini, ardından Whisky Sour, Bloody Mary, Manhattan, Collins türleri, Screwdriver, Old-fashioned ve cin-tonik geliyor.

  SHAKER
  Eski Romada kokteyl yapımında Shaker kullanılıyordu. Adı ise karıştırmaktan gelen Mixtarius idi.


  ESKİ TÜRK TANRILARINA GÖRE ŞARAP
  Eski Türk inançlarına göre Göktanrı şarabı takdis etmişti. Bağın, şarabın bulunduğu yere kötü ruhlar girmezdi.

  DOM PERİGNON
  Şampanyayı Dom Perignon un keşfettiğini biliyoruz. Mantarı tıpa olarak ilk kullananın da bu ünlü Benedikten papazı olduğunu biliyor muydunuz?


  İYİ BİR VOTKA
  Uzmanlara göre votkayı yaşlandırmanın hiçbir anlamı yok. İyi bir votka için önemli olan süzme süreci...

  ROBİNSON'UN YAZARI ŞARAP SATICISI
  Robinson Crusoenun yazarı ünlü İngiliz romancısı Daniel Defoe, yazarlığa başlamadan önce hayatını kazanmak için bir süre şarap satıcılığı yapmış.


  BİRA ŞİŞELERDE SATILMAZDI
  1850ye kadar bira şişelerde satılmazdı. O zamana dek bira almak isteyenler mahalledeki bara özellikle bira için yapılmış bir kova veya kavanozla gider, onu doldururlardı.


  İLK YAZARKASA
  Yazar kasa ilk kez 1879 da Amerika da bir bar sahibi tarafından bulundu. James J. Ritty, dükkanında çalışanların kardan kaçırmalarına karşı bu aleti geliştirmişti.

  AMERİKA'DA İÇİCİLER
  Amerikada her 17 sigara içicisine karşı 4 pipo içicisi, 3 puro içicisi, 3 tütün çiğneyicisi ve 1 enfiye çekicisi var.


  BLOODY MARY
  Votka ve domates suyu karışımı olan ve dünyanın dört bir köşesinde barmenlerin ustalıkla hazırladıkları, Bloody Mary kokteyli adını, 1553-1558 yılları arasında protestanlara zulüm eden İngiltere Kraliçesi I. Maryden alıyor.

  ŞARABIN BESLEME ÖZELLİĞİ
  Şarabın besleyici değerinin üzerinde duranlar pek de haksız sayılmazlar. 1 litre şarap ortalama 650 kalori sağlıyor. Bu da yaklaşık olarak 900 gram süt, 370 gram ekmek, 385 gram et ya da 5 yumurtanın verdiği kaloriye eşdeğer...

  BİRANIN FARKLI İSİMLERİ
  Elizabeth dönemi İngilteresinde biraya ilginç isimler verilmişti. deli köpek, melek yemeği, ejderha sütü...

  BAR KAVRAMI
  1637de Vali Wilhelm Kieft, Nieuw Amsterdam kentindeki dükkanların dörtte birinin bar olduğunu ortaya çıkardı. Bu kent daha sonra New York adını alan büyük şehirdi.

  DÜNYA ÇAYLA NASIL TANIŞTI?
  Efsanelere göre çay bitkisi 4700 sene önce tesadüfen keşfedilmiş. Çin İmparatoru için kaynatılan suya birkaç kuru yaprak düşünce dünya çayla tanışmış.


  VERMUT
  Vermut özen isteyen bir içki... Vermut şişesi yarı dolu olarak bir hafta bile kalsa, bayat sayılıyor.

  MARTİNİ
  Martini uzmanları, çalkalanması halinde martininin bozulacağını, bu yüzden karıştırılması gerektiğini söylüyorlar. Hatta saflığını bozmamak için içine zeytin bile konmaması gerektiğini savunuyorlar.

  İÇKİ DAMITILMASI
  Konyak ve Armagnac dahil bütün keskin kokulu içkiler aslında renksiz olarak damıtılıyor. Gördüğümüz renkleri dinlendirildikleri ahşap fıçılara borçlular.


  BİRA SANAYİİ
  Biranın sanayi kolu olarak gelişmeye başlaması 1876 yılında Amerika da Bud Weiser markasıyla gerçekleşti.

  BRANDY ÜRETİMİ
  Armagnac bölgesi brandy üretimi ile ünlüdür. Bununla ilgili ilk yazılı belge 1411 yılına ait. Yani konyağın adının geçmesinden yaklaşık 200 yıl önce...

  30. VE 50. ENLEMLERDE ŞARAP BÖLGELERİ
  Kuzey Yarıkürede şarap bölgeleri genellikle 30. ve 50. enlemler arasında yer alıyor.

  VOTKANIN TARİHİ
  Eğer votkanın bir 20. yüzyıl içkisi olduğunu zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Her ne kadar Ruslar, Polonyalılar ve İskandinavlar votkanın kendi icatları olduğunu iddia ediyorlarsa da votka ismi, Rusça da su anlamına gelen voda kelimesinden üretilmiş.


  HİTİT KRALLARI
  Hititler ölen krallarını şarapla yıkarlarmış. İnanca göre kral, yıkandığı şarap ölçüsünde Tanrı ya yaklaşırmış.


  EN AZ 7 PİPO
  Piponun hakkını vererek içmek için en az yedi pipo gerek. Neden mi? Çünkü günboyu içilen bir piponun en az bir hafta dinlenmesi gerekiyor. Bu sürede tütünün suyunu emen pipo kuruyor.


  TÜRKİYE'DE İLK BİRA
  Türkiye de ilk yerli bira üretimi 1893 yılında Bomonti kardeşler tarafından gerçekleştirilmiş.

  ROYAL SALUTE 21 YEARS OLD
  Royal Salute 21 Years Old 1953 yılında II. Elizabeth in tahta çıkma töreni için özel olarak yaratılmış.   Forum Saati Salı Ara. 11, 2018 9:24 am